Koła King Songa mają jedną upierdliwą cechę – każde polecenie wysyłane przez aplikację potwierdzają piszczeniem buzzera. W efekcie każdorazowe połączenie się aplikacji EUC World z kołem czy zmiana nastawy koła powoduje serię głośnych dźwięków, które czasami mocno przeszkadzają. Kto jeździł ze mną na trasie i miał okazję doładowywać się w restauracji, ten zapewne wie o co chodzi. Ponieważ King Song od ponad roku nie potrafi wypuścić firmware, w którym można by te dźwięki wyłączyć, postanowiłem zrobić to sam.
W miejsce czujnika światła, który i tak nie działa jak należy, wstawiłem hermetyczny wyłącznik z podświetleniem. Wciśnięcie powoduje rozłączenie obwodu buzzera i zapalenie podświetlenia. Podświetlenie informuje o tym, że dźwięki są wyciszone. W przypadku KS-18L/XL cała przeróbka jest bardzo prosta, na wszystko jest miejsce, a efekt wygląda jak fabryczny! No i wreszcie jest cicho.
Wykorzystany tu przycisk to ONPOW LAS2GQF-22ZE/R/12VDC/S/IP67. Jest to hermetyczny (IP67), wandaloodporny przycisk z podświetleniem LED. Zamontowanie go wymagało usunięcia czujnika światła, odpowiedniego rozwiercenia pozostałego po nim otworu oraz usunięcia mocowań po wewnętrznej stronie tylnego panelu monocykla. Po zamocowaniu przycisku warto zabezpieczyć nakrętkę i okolice lakierem, który nie tylko uszczelni miejsce przejścia przycisku przez panel, ale także zapobiegnie luzowaniu się nakrętki.
Usunięcie czujnika światła powoduje, że w trybie automatycznym będzie ono świeciło się ciągle. W mojej ocenie jest to pożądany efekt, jako że światło to zwiększa naszą widoczność na drodze. W każdej chwili można jednak światło wyłączyć z poziomu aplikacji albo naciskając krótko przycisk zasilania.
Połączenia elektryczne są proste. Należy przeciąć czerwony przewód biegnący od wtyczki buzzera do samego buzzera. Styk C1 przełącznika należy połączyć z częścią czerwonego przewodu biegnącą do wtyczki, a styk NC1 z tą częścią czerwonego przewodu, która biegnie do buzzera. Ta część realizuje przerywanie obwodu buzzera po wciśnięciu przycisku. W celu realizacji funkcjonalności podświetlenia należy dodatkowo styk NO1 połączyć ze stykiem + podświetlenia LED, a styk – podświetlenia LED połączyć z masą. Tą można znaleźć na płytce gniazd USB na przednim panelu koła – najlepiej jest dolutować się do metalowej obudowy jednego z gniazd USB. Uwaga – nie należy korzystać z masy gniazda ładowania baterii! Dla ułatwienia – styk + podświetlenia LED znajduje się po stronie styków NC1 i NC2.