Montujemy światła odblaskowe w King Song KS-18L/XL

King Song KS-18L oraz bliźniaczy KS-18XL wyposażone są w naprawdę solidne i jasne światła. Dzięki nim monocykl powinien być dobrze widoczny dla innych uczestników ruchu. Ma w tym pomagać czujnik zmierzchu, który po zapadnięciu zmroku włącza światła automatycznie. Niestety, działanie tego czujnika pozostawia wiele do życzenia. Umieszczony na tylnej osłonie monocykla, reaguje na światła pojazdów jadących za nami, lampy uliczne a nawet… na własną, tylną lampę. W praktyce więc często czujnik zakleja się nieprzezroczystą, czarną taśmą. W ten sposób światła pozostają zapalone przez cały czas. Mimo to może się zawsze zdarzyć, że celowo wyłączamy światła monocykla – na przykład podczas zjazdu z górki, aby nie oślepiać jadących czy idących z naprzeciwka. Sęk w tym, że później można zapomnieć o tym, by włączyć je z powrotem…

Producent nie przewidział niestety żadnych świateł odblaskowych, które mogłyby poprawić widoczność nieoświetlonego monocykla. To na szczęście nie jest problem, którego nie dałoby się rozwiązać samodzielnie. Poza przyjemnością z samodzielnie wykonanego usprawnienia zyskujemy na widoczności, co ma szczególne znaczenie, gdy czasem trzeba przejechać odcinkiem pobocza drogi po której poruszają się samochody. Samoprzylepna folia odblaskowa jest stosunkowo tania i łatwo dostępna, zostaje więc tylko wyciąć z niej odpowiedniego kształtu elementy i nakleić je na monocyklu. Dla Twojej wygody przygotowałem specjalny szablon, który pozwoli Ci szybko i estetycznie wyposażyć swój monocykl KS-18L lub KS-18XL w dobrze widoczne światła odblaskowe.

Co będzie potrzebne?

  • szablon do wycięcia pasków odblaskowych (kliknij, by pobrać gotowy plik PDF)
  • samoprzylepna folia przezroczysta do drukarki laserowej, np. Avery L7784
  • dwa kawałki samoprzylepnej folii odblaskowej 3M lub Oralite – biały i czerwony
  • drukarka laserowa, nożyczki, nożyk, linijka metalowa i mata do cięcia

Folię odblaskową można zakupić w Internecie, ale można także odwiedzić zakład zajmujący się produkcją znaków drogowych lub reklam. Urok osobisty połączony z demonstracją jazdy na jednym kole dają szansę na otrzymanie fragmentów folii z odpadu. Za darmo.

Drobna uwaga – zdjęcia zamieszczone w treści artykułu dokumentują wycinanie pasków dla dwóch monocykli jednocześnie. Na własne potrzeby przygotowałem sobie szablon z dwoma kompletami pasków, aby okleić oba moje monocykle – KS-18L oraz KS-18XL. Załączony do artykułu szablon zawiera dwa komplety po dwa paski – jeden komplet na przód (biały) oraz jeden komplet na tył (czerwony) monocykla.

Przygotowanie szablonu

Najpierw należy wydrukować szablon pasków na samoprzylepnej folii przezroczystej. Wzór w pliku PDF jest już odpowiednio zwymiarowany, należy jednak pamiętać, aby w opcjach druku wyłączyć dopasowanie wydruku do wielkości papieru. W moim programie Adobe Acrobat zaznaczam opcję „Faktyczny rozmiar” w grupie „Rozmiar i obsługa stron”. W Twoim może to jednak wyglądać nieco inaczej. Chodzi jednak o to, aby wydruk został wykonany w skali 1:1. Po wydrukowaniu szablonu należy wyciąć z niego fragmenty z parą pasków dla każdego z kolorów folii odblaskowej.

Wycinamy odblaski

Gdy mamy już wycięte zestawy pasków, naklejamy je na każdy z kawałków folii odblaskowej. Następnie za pomocą nożyka i metalowej linijki wycinamy paski po liniach prostych. Łuki i zaokrąglenia zostaje już dociąć nożyczkami. Jeśli nie chcesz później odklejać przezroczystej folii, tnij po wewnętrznej krawędzi obrysu tak, aby na odblaskach nie pozostały czarne krawędzie. W zależności od rodzaju folii odblaskowej, odklejenie przezroczystej folii może być mniej lub bardziej uciążliwe.

Naklejamy odblaski na monocykl

Gdy już paski zostały wycięte, pozostaje ich naklejenie na sam monocykl. Ja naklejałem odblaski przy okazji przeglądu jednego ze swoich monocykli i miałem wówczas zdemontowane osłony. Oczywiście Ty wcale nie musisz ich demontować, równie wygodnie nakleja się je bezpośrednio na monocykl. Pamiętaj jednak o dokładnym oczyszczeniu i odtłuszczeniu miejsc, w które paskibędą wklejane. Gumowe wykończenie tworzywa osłony nie jest szczególnie przyczepne, a zanieczyszczenia (nawet niewidoczne) jeszcze pogarszają sprawę.

Do odtłuszczenia powierzchni najlepiej użyć alkoholu izopropylowego (izopropanolu). Wygodnym sposobem jest użycie wacików do dezynfekcji, które są już fabrycznie nasączone alkoholem i można je kupić w każdej aptece. Można także spróbować zwykłego spirytusu (ale nie denaturatu). W żadnym wypadku nie używaj benzyny, acetonu czy odtłuszczaczy do metalu. Po wklejeniu pasków warto miękką szmatką docisnąć folię na całej powierzchni, zwracając uwagę na to, by szmatką nie odrywać narożników.

Gotowe!

W ten oto prosty sposób Twój KS-18L lub KS-18XL zyskał światła odblaskowe, które będą uzupełniać istniejące lampy, zwiększając w ten sposób widoczność na drodze. Plusem odblasków jest to, że są widoczne pod dużo większym kątem, a oświetlone przez samochód wyraźnie zaznaczają naszą obecność podczas jazdy poboczem.

Najnowsze artykuły
To Cię może zaciekawić...