Niedziela z Sebą na trasie! Bydgoszcz – Toruń – Inowrocław, 107 km

Last minute na spontanie, czyli… wyjątkowy pomysł na najbliższą niedzielę! Jeśli jakimś cudem w Twoim kalendarzu kartka z datą 15 maja 2022 r. nie zawiera żadnych planów, to możesz już planować udział w niebanalnym wydarzeniu.

W tym dniu bowiem spotykamy się przy dworcu PKP Bydgoszcz Główna i o godzinie 11:00 ruszamy razem w trasę! 107 km podzielone na dwa etapy – 55 km z Bydgoszczy do Torunia i 52 km z Torunia do Inowrocławia. W połowie, czyli w Toruniu, dłuższy postój na odpoczynek, ładowanie no i dyskusję!

To wyjątkowa, bo najpewniej jedyna w tym roku okazja by pojechać ze mną w trasę, podczas której będę opowiadał o moich podróżach, dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem oraz zdradzał różne sekrety, które ułatwiają i uprzyjemniają życie „kółkowicza”. Dowiesz się jak przygotować sprzęt na bliskie czy dalekie podróże. Dowiesz się, co i jak spakować w podróż. Poznasz techniki jazdy przydatne na dalekich trasach. Poznasz narzędzia przydatne przy planowaniu tras. Dowiesz się jak maksymalnie wykorzystać możliwości aplikacji EUC World. Co najważniejsze, od początku do końca będę do Twojej dyspozycji, cierpliwie odpowiadając na każde pytanie.

Nie tylko dla zaawansowanych!

Trasa została wyznaczona tak, aby w wydarzeniu mogła wziąć udział jak najszersza grupa uczestników. O ile przejazd może być zbyt wymagający dla osób, które ledwo co zaczęły swoją przygodę z elektrycznym monocyklem, to nie powinien sprawić większych problemów dla osób nieco bardziej doświadczonych. Jeśli masz już na swoim koncie przejechane 100-200 kilometrów, a jazda monocyklem po utwardzonych nawierzchniach nie sprawia Ci trudności, to ta trasa nie powinna być dla Ciebie wyzwaniem nie do pokonania. Została podzielona na dwa odcinki o długości nieco ponad 50 km, w trakcie których będziemy robić przystanki ku uldze stopom i nogom. Prędkość rzędu 20-25 km/h pozwoli nam jechać bezpiecznie, przyjemnie i oszczędnie.

Dokładnie w połowie zaplanowanej na 107 kilometrów trasy przewidziany jest dłuższy postój w jednej z restauracji na rynku w Toruniu. Ten postój pozwoli nam doładować nasze pojazdy, odpocząć, zjeść i napić się. To będzie także doskonała okazja do tego, by porozmawiać w spokoju. Postój w Toruniu to okazja by do nas dołączyć lub by się z nami pożegnać. W ten sposób można więc uczestniczyć tylko w części trasy. Zresztą dołączyć lub odłączyć się będzie można w dowolnym momencie. Postępy naszej trasy oraz aktualna pozycja będą publikowane na żywo na mapie tras serwisu EUC World.

Przy założonym tempie i dystansie, każdy z dwóch etapów trasy powinno się dać przejechać na kole wyposażonym w baterię o pojemności 840 Wh i większej. Należy jednak pamiętać, że jazda na styk może skończyć się przedwcześnie, stąd warto się upewnić, że posiadane koło pozwala na przejechanie co najmniej 60 km z prędkością 25 km/h. Osobom z kołami, których zasięg jest „na granicy”, polecam rozpoczęcie trasy w Bydgoszczy i jej zakończenie w Toruniu. W chwili gdy piszę te słowa, prognoza pogody przewiduje sprzyjający wiatr na tym właśnie odcinku, co powinno znacząco zwiększyć zasięg. Na odcinku z Torunia do Inowrocławia wiatr ma wiać z boku, więc nie ma co liczyć na „bonusowe” kilometry.

Nie tylko dla kółkowiczów!

Hołduję zasadzie „Koła, kółka – jedna spółka!”, a więc o ile ta trasa powstała z myślą o użytkownikach elektrycznych monocykli, to mile widziani będą także rowerzyści, hulajnogiści i inni, korzystający z pojazdów i urządzeń, których wspólnym mianownikiem jest możliwość jazdy drogami dla rowerów. Warunek jest jeden – z oczywistych względów osoby takie muszą dać radę dotrzymać nam tempa. Nie będzie to zapewne problemem dla posiadaczy pojazdów z napędem elektrycznym, ale znam też i takich, którzy poruszając się pojazdami z napędem białkowym bez problemu utrzymają „elektryczne” tempo.

Niech będzie miło i bezpiecznie

Naczelną zasadą tego wydarzenia jest bezpieczeństwo, a drugą w kolejności miła atmosfera. Jeśli decydujesz się na udział, proszę Cię o przestrzeganie kilku zasad:

  • Trzymamy prędkość w okolicy 20-25 km/h.
  • Nie kozakujemy i nie popisujemy się.
  • Dbamy o bezpieczeństwo własne i innych.
  • Jesteśmy wobec siebie fair i pomagamy sobie wzajemnie.
  • Nie odtwarzamy muzyki ani dźwięków AVAS-a. Nie dotyczy to dźwięków ostrzeżeń, alarmów oraz komunikatów głosowych (te ostatnie proponuję jednak ograniczyć do rozsądnego poziomu).
  • Trzymamy odstęp i wyraźnie sygnalizujemy manewry.
  • Na jezdniach dróg jedziemy jeden za drugim, jadąc blisko prawej krawędzi jezdni.

Pamiętaj – to nie jest zorganizowana impreza, a prywatne zaproszenie do wspólnej jazdy grupy pasjonatów. Każdy uczestnik w całości i wyłącznie odpowiada za siebie. Decydując się na dołączenie bierzesz na siebie całe ryzyko związane z ewentualnym wypadkiem lub nieprzewidzianym zdarzeniem na trasie (awaria koła, przedwczesne rozładowanie baterii itd.). Będziemy trzymać się razem, ale nie oznacza to, że będziemy czekać na tych, którzy zostaną w tyle. Wielu uczestników przyjedzie z daleka. Mając wykupione bilety powrotne, nie będą mogli spóźnić się na pociąg czy autobus.

Przydatne informacje

Poniżej zawarłem najważniejsze informacje na temat tego wydarzenia. Z racji jego spontanicznego charakteru, pewne detale mogą ulec zmianie. Nie dotyczy to jednak miejsc i godzin startu.

  • W trasę wyruszamy o godzinie 11:00 w niedzielę, 15 maja 2022 r. spod dworca PKP Bydgoszcz Główna. Ja w Bydgoszczy będę planowo o 10:30.
  • Odcinek z Bydgoszczy do Torunia ma 55 kilometrów. Trasa w dużej mierze wiedzie drogami dla rowerów, ale część prowadzi jezdniami mniej uczęszczanych dróg. Po drodze zrobimy kilka krótkich przystanków „na siku” i dla odpoczynku nóg i stóp. Do Torunia dotrzemy między godziną 13:00 a 14:00.
  • W Toruniu zatrzymamy się na dłuższą przerwę w jednej z restauracji które znajdziemy na miejscu. Stąd nie jest znane miejsce postoju w Toruniu, ale będzie nas można znaleźć na mapie serwisu EUC World. Informacje o miejsce postoju podane zostaną także na Facebooku.
  • Z Torunia w drugą część trasy ruszamy o godzinie 16:00, a do przejechania mamy 52 kilometry. Tym razem większość trasy prowadzić będzie jezdniami mniej uczęszczanych dróg; dróg dla rowerów będzie mniej. Do Inowrocławia powinniśmy dotrzeć do godziny 19:00. Oczywiście, także podczas tego etapu zrobimy sobie kilka postojów.
  • Jeśli planujesz zabrać ze sobą ładowarkę, pomyśl także o krótkim przedłużaczu na dwa lub trzy gniazdka. W restauracjach często do dyspozycji jest jedno czy dwa gniazdka w ścianie. Mając przedłużacze, będzie nam łatwiej podłączyć kilka ładowarek.
  • Jeśli zaczynasz w Bydgoszczy, chcesz dojechać do Inowrocławia i planujesz doładować się w Toruniu, upewnij się, że Twoja ładowarka jest w stanie doładować Twoje koło tak, aby po 90 minutach ładowania w baterii był zapas wystarczający na przejechanie dalszych 60 km. W przeciwnym wypadku rozważ zakończenie jazdy w Toruniu.
  • Bycie widzianym znacząco poprawia bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Zachęcam do ubrania się w jaskrawą kurtkę, koszulkę czy kamizelkę. Dodatkowo, albo w ramach alternatywy, widoczność poprawią dodatkowe, przypinane lampki LED-owe. Dobre rozwiązanie to jedna lampka z przodu (np. na kasku, pasku plecaka lub torbie biodrowej) i jedna z tyłu (np. na kasku lub plecaku).

Ślad trasy

Szczegóły trasy jaką będziemy jechać dostępne są w serwisie Komoot – https://www.komoot.com/tour/617739730

Aktualizacje i zmiany

Aktualizacja #1 – 11/5/2022: Powstał alternatywny wariant drugiego etapu trasy, czyli odcinka z Torunia do Inowrocławia. Szczegóły tego etapu dostępne są w serwisie Komoot – https://www.komoot.com/tour/765842126. Ten wariant ma 44 kilometry, a więc jest krótszy o 8 kilometrów względem pierwotnego. Dodatkowo, w większym stopniu trasa prowadzi drogami dla rowerów. Ten wariant powstał jako zabezpieczenie na wypadek jednej z następujących okoliczności:

  • złapiemy opóźnienie w wyniku którego wyjazd z Torunia odbędzie się po godzinie 16:00;
  • w trakcie postoju w Toruniu nie uda się naładować wszystkich kół do godziny 16:00;
  • pojawi się ryzyko, że co najmniej jeden uczestnik może nie dotrzeć do Inowrocławia.

Niezależnie od powyższego, jeśli w Toruniu większość uzna, że woli pojechać odcinkiem krótszym, tak też się stanie 🙂

Najnowsze artykuły
To Cię może zaciekawić...